Board

Those who run projects decide about their course and content. This is a principle in our organisation.

However, in order to assure the coherence of our work and to take care of legal necessities, we annually elect a board. The current one, elected on 19 February 2015 in Berlin, consists of:

 

 

The previous boards:

11th board, elected on 14 December 2013:
Tobias Kunow (Chairperson), Maaret Jokela (Vice Chairperson), Jelena Ljumovic (Vice Chairperson), Nina Vredegoor (Secretary General), Lina Jukonyte (Treasurer), Maria NehmeRasmus RandigHolger Schmidt

10th board, elected on 8th September 2012 in Berlin:
Tobias Kunow (Chairperson), Maaret Jokela (Vice Chairperson), Susanne Backmund (Vice Chairperson), Nina Vredegoor (Secretary General), Lina Jukonyte (Treasurer), Jelena LjumovicRasmus RandigJürgen Tobisch

9th board, elected on 7th May 2011 in Landau:
Frank Burgdörfer (Chairperson), Maaret Jokela (Vice Chairperson), Jürgen Tobisch (Vice Chairperson), Rasmus Randig (Secretary General), Tobias Kunow (Treasurer), Susanne BackmundNina Vredegoor

8th board, elected on 10 April 2010 in Berlin: 
Frank Burgdörfer (Chairperson), Jürgen Tobisch (Vice Chairperson), Nils Müller (Secretary General), Tobias Kunow (Treasurer)

7th board, elected on 28 March 2009 in Berlin:
Frank Burgdörfer (Chairperson), Nils Müller (Vice Chairperson), Andreas Heindl (Secretary General), Lena Gvozdzeva (Treasurer, replaced by Tobias Kunow on 24 October 2009)

6th board, elected on 5 April 2008 in Berlin:
Frank Burgdörfer (Chairperson), Gert Röhrborn (Vice Chairperson), Andreas Heindl (Secretary General)

5th board, elected on 24 March 2007 in Berlin:
Frank Burgdörfer (Chairperson), Gert Röhrborn (Vice Chairperson), Sam Schatteman (Vice Chairperson), Andreas Heindl (Secretary General), Anna Traub (Treasurer)

4th board, elected on 26 November 2005 in Prague:
Frank Burgdörfer (Chairperson), Sam Schatteman (Vice Chairperson), Andreas Heindl (Secretary General), Birgit Jöbstl (Treasurer), Anny Velkova (resigned in October 2006)

3rd board, elected on 5 February 2005 in Berlin:
Frank Burgdörfer (Chairperson), Kristina Notz (Vice Chairperson), Bernhard Klein (Secretary General), Katja Plate (Treasurer)

2nd board, elected on 3 December 2003 in Berlin:
Frank Burgdörfer (Chairperson), Kristina Notz (Vice Chairperson), Bernhard Klein (Secretary General), Katja Plate (Treasurer), Daria Czarlinska, Miriam Grafflage, Sam Schatteman

1st board, elected on 9 May 2002 in Munich:
Frank Burgdörfer (Chairperson), Minna Nikolova (Vice Chairperson), Bernhard Klein (Secretary General), Gerhard Kress (Treasurer), Heidi Ness